Muži vraj šoférujú lepšie ako ženy. Klišé. Ženy sú výborné šoférky. Jediný problém je, že sú za volantom neisté a to obvykle pramení z nedostatku vodičských skúseností. Čím sú si menej isté, tým viac sa snažia šoférovaniu vyhýbať a dostávajú sa tým do bludného kruhu.

Bezpochyby je život s autom omnoho jednoduchší, nehovoriac o tom, koľko času môže človek ušetriť. Ako prekonať strach a premeniť ho na zdravý rešpekt a chuť šoférovať?

Ja osobne mám, nazvime to, panický strach zo šoférovania. Keď sedím mimo miesta vodiča, presne viem, čo treba robiť a  ako reagovať. Keď si sadnem za volant, v mojej hlave na moment nastane ticho. A potom panika. Moje vodičské skúsenosti sa dajú zhrnúť približne do päť mesiacov šoférovania: po autoškole dlho nič, služobné jazdy z donútenia, dlho nič. Povedala som si, že nastal čas na zmenu. A tak hľadám spôsoby, ako túto nočnú moru prekonať.

 

1.)    Kondičné jazdy

Urobíte si vodičák a z nejakého dôvodu nešoférujete dlhší čas, dokonca roky. Keď si neskôr kúpite auto alebo ho jednoducho potrebujete využívať, dostanete strach. Blok, ktorý sa vytvorí v hlave  je veľmi obmedzujúci. V tejto situácii môžu pomôcť kondičné jazdy. Buď v autoškole alebo s niekým, komu dôverujte, s kým sa cítite bezpečne a kto Vám bude dávať užitočné rady. Po pár jazdách by sa mali prelomiť najväčšie obavy.

ako prekonať strach zo šoférovania, kondičné jazdy

2.)    Krátke trasy, prázdne cesty

Či už sa rozhodnete pre kondičné jazdy alebo nie, prvé samostatné jazdy  po dlhšom čase „nešoférovania“ alebo na prekonanie strachu je praktické realizovať ráno cez víkendy alebo na cestách, ktoré nie sú veľmi vyťažené. Ak je to možné, skúste využiť práve tento čas a miesta. Budete pokojnejšie(í) a budete sa môcť plne sústrediť na jazdu. Základom je spoznať auto, na ktorom jazdíte, ako reaguje, kde zaberá spojka, atď. Postupne by sa mali bežné úkony zautomatizovať.

 

3.)    Tréning parkovania

Opäť platí: málo využívané miesta, môže pomôcť aj parkovisko autoškoly, prípadne škola parkovania, neskôr aj parkoviská veľkých supermarketov, kde na okrajoch nebýva veľa áut a  naučíte sa odhadovať vzdialenosti. Pokojne si pozrite videá na youtube alebo načítajte články. V mnohých autoškolách sa totiž výučba parkovania zanedbáva – tréning s kužeľmi a tyčkami sa nedá veľmi počítať ako dostačujúca príprava. Zoberte so sebou niekoho, kto Vás bude na začiatku navigovať a ukáže vám správnu techniku parkovania ( hlavne pokojne a trpezlivo).

Pozn.: nezabudnite na primeranú bočnú vzdialenosť medzi vaším autom a autom, za ktoré sa chystáte zaparkovať ( vedľa ktorého ste zastavili). Ak by ste boli príliš blízko auta, pri cúvaní môžete autá ťuknúť, ak budete príliš ďaleko, budete trčať do cesty, resp. nevyužijete parkovacie miesto naplno.

4.)    Jazdu prispôsobte svojim schopnostiam a stavu vozovky a osviežte si pravidlá

Vždy sa nájde nejaký nervózny blbec, ktorý sa bude ponáhľať. Skúste si ho nevšímať ( aké jednoduché, však?). Dodržujte pravidlá cestnej premávky a neberte vážne tých, ktorí majú potrebu niečo si dokázať. Ak je treba pozrite si vyhlášku alebo testy pre autoškoly na internete, aby ste si niektoré pravidlá osviežili. Nájdu sa vodiči, ktorým sa zdá, že pravidlá sú na to, aby sa porušovali a keď vás budú všetci obiehať na miestach, kde je stanovená najvyššia povolená rýchlosť (ktorú vy dodržujete), môže vás to zneistiť, či nerobíte niečo nesprávne. Nie, len ste jedna (jeden) z mála, ktorá(ý) by nerada(nerád) platila pokutu (prinajmenšom).

ako prekonať strach zo šoférovania, pokojné riešenie situácií

5.)    Univerzálne pravidlo: treba zachovať pokoj a zbaviť sa strachu zo znemožnenia sa

Áno, znie to jednoducho, ale vlastne sa naozaj nič nedeje. Každá situácia sa dá vyriešiť a najlepšie to ide s pokojnou mysľou. Kto nič nerobí, nič nepokazí. Každý sa totiž musí učiť a vodičské zručnosti sa nedajú získať inak, ako praxou.

Dobre, toľko k teórii. Ja a moja panika máme zatiaľ za sebou malý okruh v malom meste na opustenej ceste. Vyhnala som z auta zvyšok posádky, aby neboli svedkami prípadného strápnenia sa ( rozumej, ak by mi skapal motor, čo  vo svojej podstate nie je strápnenie, lebo to sa môže stať každému – racionalizácia u mňa funguje mimo miesta vodiča) a museli čakať za najbližším rohom, aby na mňa nevideli. Očividne musím ( okrem iného) zapracovať na bode číslo 5. Necháme sa prekvapiť, čo bude ďalej.

A takto šoférovala Grace Kelly vo filme To catch a thief (Chyťte zlodeja) – bude lepšie inšpirovať s outfitom, nie štýlom jazdy:)

Veľa odhodlania, motivácie, trpezlivosti a šťastných kilometrov prajem, dámy ( a gentlemani).

Zdroj: youtube.com

Foto: pexels.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.