Sila a schopnosti žien nepoznajú hranice. (Nielen) v minulosti museli bojovať o svoje presadenie, postavenie, nezávislosť a práva. Aj v súčasnosti stoja ženy pred mnohými neľahkými úlohami, ktorých zdolávanie im (nám) môžu uľahčiť príbehy z minulosti. Príbehy žien, ktoré boli výnimočné svojou odvahou búrať hranice a prekonávať samé seba, aby dokázali všetkým, že to zvládnu.

Jednou zo žien z klubu nezabudnuteľných, ktoré ostali nezmazateľne zapísané v dejinách, srdciach a mysliach je aj Amelia Earhart. Letkyňa, autorka, žena, ktorá prekonala viacero rekordov. Všetky tieto prívlastky mohla nosiť hrdo ako žiariace šperky.

 

Inšpiratívne ženy Amelia Earhart

 

Ako prvá žena letela vo výške 4250 metrov (rok 1922), ako prvá žena preletela Atlantický oceán ako spolucestujúca (1928), ako prvá žena uskutočnila sólový prelet Atlantiku (1932). Písala články s leteckou tematikou pre časopis Cosmopolitan, prispievala do rôznych novín, písala eseje a vydala dve knihy založené na vlastných skúsenostiach z oblasti lietania.

 

Inšpiratívne ženy Amelia Earhart

 

To je len krátky výpočet toho, čo sa Amelii podarilo. Bola húževnatá a nedokázala sa vzdať svojej vášne v oblakoch. Ani zďaleka nebola jedinou ženou, ktorá sa zaslúžila o pokroky v letectve, bezpochyby však bola jednou z najznámejších.

Zvečneniu Amelinho života boli venované mnohé filmy, životopisné knihy, či beletria založená sčasti na faktoch, sčasti na fikcii. Za zmienku stoja napríklad  dva filmy inšpirované jej životom a odvahou, prvý s názvom Amelia (2009, v preklade Amelia – Stratená v Pacifiku), kde hlavnú úlohu stvárnila Hilary Swank a druhým je Amelia Earhart: The final flight (1994, v preklade Posledný let). Tu si Ameliu zahrala Diane Keaton.

Nikdy nerobte to, čo môžu urobiť alebo urobia ostatní, ak je tu niečo, čo nedokážu urobiť alebo to neurobia.

Preto buďme odvážne pri plnení  našich snov a túžob a nebojme sa odlíšiť. Môžeme dosiahnuť až na hviezdy. Niekedy nezaškodí nechať hlavu v oblakoch.

 

 

Zdroj: wikipedia.sk, wikipedia.com, ameliaearhart.com, csfd.cz

Foto: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.