Leto je obdobie, keď sú dni najdlhšie a predsa nám neostáva čas na všetko, čo by sme si priali stihnúť.  Toľko možností, toľko snov, toľko plánov. Na zoznam našej redakcie patrí jednoznačne piknik, plánovaný (už druhé leto), ale doposiaľ nezrealizovaný.

Stihli sme však uskutočniť piknikovú predprípravu (klasifikované ex post). Lúka, deka, kniha, jedlo, ktoré sme kúpili v neďalekom stánku s občerstvením. Nijako špeciálne sme sa nepripravovali, bolo to spontánne poobedie s dekou na malom výlete. Apropos, deka. Tú je praktické mať v lete stále so sebou v aute. Môžete sa usadiť do tieňa stromov kedy vás napadne a príjemne relaxovať.

Takže na čo všetko sa treba pripraviť a čo si zobrať so sebou?

Pikniková deka – prvá a podstatná vec, bez ktorej by piknik nebol originálnym spoločenským podujatím. Je možné si vybrať z rôznych materiálov, farieb, kvality, či veľkosti podľa počtu osôb, ktoré sa majú pikniku zúčastniť. Deky bývajú aj zateplené so spodnou  izolačnou vrstvou, ktorá by dokonca mala odpudzovať hmyz. Ale podľa vlastnej skúsenosti táto schopnosť nefungovala. Možno časom dostanú aj deky populárny prívlastok smart, budú hmyz odstrašovať, samy naservírujú jedlo a možno sa s nami aj porozprávajúJ. Sci-fi piknik budúcnosti.

Preto sa držte sa hesla:  mám repelent a nebojím sa ho použiť! Mravce, komáre, muchy,…všetko sú to nezvaní hostia, ktorí sa ale skôr či neskôr určite objavia. Repelent je základ.

čo si so sebou zobrať na piknik

Ďalšou vecou, ktorú si treba pripísať na nákupný zoznam, je krém na opaľovanie.  Argument „veď sedím v tieni“ neobstojí. Moje spálené ramená by o tom vedeli svoje. Globálne otepľovanie a zmeny klímy naozaj nie sú len mýtus (ako veria mnohí Američania)  a pokožka sa už nemôže cítiť bezpečne ani v chládku pod korunami stromov.

S tým súvisí výber vhodného miesta. Podklad je veľmi dôležitý  a výber miesta závisí na vašich preferenciách. Tu sú len niektoré kľúčové slová: tieň, slnko, konáre, mravce, širšie okolie.

Zabezpečte si dostatok tekutín. Zdá sa to ako samozrejmosť, ale niekedy je ťažké odhadnúť spotrebu vody na celý (veľmi horúci) deň pre viac osôb. Bez preháňania platí viac je viac.

Tému jedla zatiaľ vynecháme. Keďže v našom prípade išlo iba o polopiknik, reps. výlet s dekou, zabezpečili sme si jedlo nízkym a pohodlným spôsobom  – kúpou hotového pokrmu v stánku. K tomuto ohavnému  činu  sa preto viac  nebudeme vracať (a nebudeme ani spomínať take-away kávu, ktorú sme si zabezpečili. Až v štádiu prípravy, keď nebolo viac úniku sme sa dozvedeli, že ide o zmes 80% arabiky a 20% robusty…). Všetko nakoniec dopadlo dobre, bez akejkoľvek ujmy na psychickom alebo fyzickom zdraví.

Nezabudnite si so sebou vziať vrecko na odpad! Je to must have piknikovej sezónyJ

Čas strávený na pikniku si môžete spríjemniť čítaním, bedmintonom, spoločenskými hrami, kartami. Ak si so sebou zbalíte osobu extrovertného typu obdarenú rečníckymi schopnosťami, nebudete potrebovať nič z vyššie uvedeného. Obzvlášť sa neodporúča kombinovať s aktivitou čítania.

čo si vziať na piknik

Zlatým klincom celého pikniku, okrem deky, s ktorou tvoria nerozlučnú dvojicu, je piknikový kôš – štýlový doplnok , ktorého výber je umením, misiou  a zložitým procesom. Nielen, že by mal vyhovovať vašim kritériám estetiky (nie, nepreháňame to), ale dôležitá je voľba podľa počtu osôb, výbavy, celkového dizajnu. Existujú aj tašky  na kolieskach (?, hmm, rozhodne nie!). Milou voľbou je aj klasický košík alebo prútená taška, ale v piknikovom koši má všetko svoje miesto a môžete použiť skutočný riad namiesto platového ( ten sa hodí do tašky na kolieskach). Na našom výlete s dekou sme použili prútenú tašku.

Po zhrnutí všetkého, čo treba pripraviť ( a to sme vynechali napríklad  jedlo a oblečenie) sa prestávam čudovať, že sa na piknik chystáme už dva roky. Piknik je jednoducho udalosť. Ale hlavne si ho treba užiť. Niekedy aj spontánne a bez prípravy. A klasifikovať  ho ako výlet s dekou. Príjemne strávený čas, jedlo na čerstvom vzduchu a relax sú na nezaplatenie a nebijú vás energiou do ďalších dní.

Pozn. redakcie: Tento článok patrí do kategórie „podľa skutočnej udalosti“.  Nabudúce snáď už zhrnutie zážitkov priamo z pikniku.

Foto:pexels. com, day vlastné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.