Vždy s príchodom jari si spomeniem na Franҫoise Saganovú a jej knihy a pravidelne sa vraciam k tejto francúzskej autorke píšucej o vzťahoch a láske.  Nie sú to príbehy typu červená knižnica, ale ani Nobelovou cenou ocenené drámy, v ktorých hĺbke sa možno utopiť. Sú to knihy o živote a zo života.

Saganová rozoberá vzťahy z rôznych uhlov pohľadu, dotýka sa problémov a myšlienok, ktoré rieši snáď každá žena. Neistota, množstvo  otázok, ktoré sa pýtame každý deň samé seba a ktoré často ostanú nezodpovedané. Vnútorné analýzy a nepodložené závery, muži a ich nepochopiteľné správanie, a to všetko s úžasnou francúzskou ľahkosťou. Vie postrehnúť a zachytiť drobné  detaily bežného života, výraz tváre, malé gesto, alebo na prvý pohľad bezvýznamnú udalosť, ktorá vedie k podstatnému rozuzleniu.

 

francoise sagan
Útle knižky budú skvelými spoločníkmi kdekoľvek

 

Autorka bola rebelkou, milovala rýchle autá, kasína, hazard a Saint Tropez. Medzi jej priateľov, ktorí ju ovplyvňovali a inšpirovali patrili aj Billie Holiday, Orson Welles alebo Jean Paul Sartre. Na to všetko spomína vo svojej autobiografickej knihe „Moje najkrajšie spomienky“. Kniha má príjemenú atmosféru a autorka opisuje svoj život s odstupom prežitých rokov a udalostí. Kniha je sympatická aj svojím názvom, vo francúzštine „Avec mon meilleur souvenire“, čo sa dá s trochou nadhľadu (bez toho, aby sme sa držali pôvodného významu) použiť ako pekná metafora k tomu, že spomienky si naozaj nesieme ako suveníry celým životom.

Saganovú a jej knihy som „objavila“ náhodou prostredníctvom parfémov, konkrétne  Chamade od Guelain. Tento parfém bol inšpirovaný práve knihou od Saganovej s názvom „La Chamade“ (u nás preklad  „Šamáda“ alebo „Odtrúbené“). Hrdinka románu je krásna a inteligentná žena, ktorá hľadá samu seba a lásku neľahkými cestami.

 

francoise sagan knihy
K dobrej knihe patrí aj dobrá káva

 

Naozaj zaujímavá je paralela spájajúca parfém, knihu a lásku s odkazmi minulosti. Za čias Napoleona znamenal „chamade“ moment vzdania sa, znamenie k ústupu sprevádzané rýchlym bubnovaním. V knihe bol výraz použitý ako metafora pre tlkot srdca zamilovaného človeka.  Navyše kniha sa dočkala filmovej adaptácie v hlavnej úlohe s očarujúcou Catherine Deneuve v naozaj chic outfitoch. Takému príbehu sa naozaj ťažko odoláva.

Príjemným čítaním je aj ďalšia kniha s názvom „ Máte rada Brahmsa?“ o potrebe byť milovaný alebo román „O mesiac, o rok“, v ktorom hlavní hrdinovia zistia, že ani po uplynutí celého roka sa nič v ich životoch nezmenilo.

 

‚Máte rada Brahmsa’? Akoby jej odrazu odhalil celé to nesmierne zabudnutie: všetko, čo už dávno zabudla, všetky otázky, ktorým sa úmyselne vyhla. ‚Máte rada Brahmsa?’ Mala vôbec ešte niečo rada okrem seba samej a svojej vlastnej existencie? Iste, hovorievala, má rada Stendhala, vedela, že ho má rada. To bolo práve ono: vedela to. Možno proste len vedela, že má rada Rogera. Spoľahlivé, získané veci.

F.S.

 

Spravidla ide o útle knižky, ktoré sa veľmi ľahko čítajú  a vďaka neveľkým rozmerom budú skvelými spoločníkmi kdekoľvek a zmestia sa takmer do každej kabelky. Knihy od Saganovej nie sú všetky bežne dostupné v kníhkupectvách a  ak by Vás niektorá zaujala, možno bude treba prehľadať antikvariáty alebo si vybaviť  či oprášiť preukaz do knižnice. O to väčšiu radosť však môžu priniesť.

 

 

Foto: pexel.com

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.