Na prvý pohľad sa môže zdať, že móda a recyklácia predstavujú antonymá. Akoby sa odpudzovali. Ale v skutočnosti sa postupom času neodolateľne zbližujú. Päť minút po dvanástej sa ľudstvo pomaly spamätáva a nachádza v sebe enviromentálnu zodpovednosť. Niektoré procesy, ktoré sme spustili svojou ľahostajnosťou  sa už síce nedajú zastaviť, ale je možné ich spomaliť naším zodpovedným správaním a prístupom. Nie inak je to aj v móde.

Vyzerať dobre, resp. čo najlepšie je trendom, dostať zo seba maximum životným štýlom. A to sa odráža aj na našom šatníku. Ale čoraz viac sa hovorí o eco friendly prístupe v obliekaní a udržateľnosti módy. Poďme si posvietiť  na niektoré pojmy, ktoré môžu byť inšpiráciou, čo si všímať pri kúpe oblečenia, na čo dbať, alebo ako obohatiť  či obmeniť svoj šatník alternatívnymi spôsobmi.

swap
pexels.com

Swap – výmena oblečenia. Všetky tie krásne nepoužívané veci odložené v skrini na časy, keď schudneme, priberieme alebo s visačkou akejkoľvek inej výhovorky je možné doniesť na organizované swap-y a vymeniť za iné kusy oblečenia trpiace rovnakou diagnózou v skrini niekoho iného. Jednouchá cesta ako dať druhú šancu nenoseným a nezúžitkovaným veciam.

Upcyklácia – pretváranie starého oblečenia na nové, jeho vylepšovanie a úprava. Stačí málo a zo starých, nenosených kúskov oblečenia sa môžu stať vynovené (či už vlastnoručne alebo za pomoci šikovnej krajčírky). Nemusíte zachraňovať len tie kúsky, ktoré už máte v skrini, ale napríklad aj oblečenie zo second handov. Viacero obchodov a značiek sa dnes už zaoberá upcykláciou a vylepšený kúsok si už môžete kúpiť aj hotový priamo v predajni.

kapsulový šatník
pexels.com

Kapsulový šatník –  šatník s obmedzeným počtom kusov oblečenia, skôr klasických ako výstredných, ktoré sa navzájom dobre kombinujú.  Jednoduchosť a minimalizmus pre vyznávačky nadčasového štýlu. Kvalita, starostlivosť a jednoduchosť sú základnými atribútmi kapsulového šatníka. Jeho základným konceptom je, že nepotrebujeme plnú skriňu na to, aby sme vyzerali dobre a vždy inak. V časopisoch čítame už roky o základných kúskoch v šatníku, ktoré by mala mať každá žena. Toto je v podstate ich oživenie a využitie. Kapsulový šatník a jeho obsah nás núti zapojiť trochu fantázie a kreativity, čím prispejeme aj k rozvoju vlastného štýlu. A už ste určite počuli, že úspešní ľudia nosia stále tie isté kúsky oblečenia, z ktorých si vytvoria svoju uniformu. Tento prístup šetrí nielen čas a peňaženku, ale pomôže vytvoriť aj ľahko rozpoznateľný vlastný štýl, s ktorým si vás napríklad aj obchodní partneri alebo kolegovia spoja.

GOTS (Global Organic Textile Standard) – medzinárodne uznávaný spôsob výroby a spracovania textilu, ktorý je šetrný nielen k životnému prostrediu, ale aj k pracovníkom a zamestnancom  a v konečnom dôsledku aj k spotrebiteľom.  Ľudia sa začínajú viac zaujímať odkiaľ a akým spôsobom sa k nim oblečenie dostáva, akým spôsobom je vyrábané a aký má to, čo nosia dopad na životné prostredie. Taktiež otázka kvality materiálov sa dostáva čoraz viac do popredia. Zákazníkov jednoducho zaujíma, či sú odevy vyrábané ekologicky a aký príbeh sa za jednotlivými kúskami skrýva.

fair trade
pexels.com

Fair Trade – podľa Wikipédie je fair trade alebo aj spravodlivý obchod zahŕňa pravidlá a podmienky, pri splnení ktorých je výrobok či surovina označená logom Fair Trade, ktoré spotrebiteľovi zaručuje, že pri jej vzniku nedochádzalo k potláčaniu ľudských práv (definovaných podľa OSN), k znečisťovaniu či poškodzovaniu prírody a pestovatelia či výrobcovia dostali za svoju prácu zaplatenú mzdu, ktorá im umožňuje rozvoj a určitú životnú úroveň. Povedomie spotrebiteľov narastá a byť fér sa v dnešnej dobe vyplatí. Už nie je dôležitý len dosiahnutý výsledok, efekt a vzhľad, ale aj samotná cesta a spôsob, akým sa oblečenie vyrába a dostáva až k nám.

Rýchla a pomalá móda – rýchla móda predstavuje oblečenie produkované a dostupné prostredníctvom (spravidla) medzinárodných reťazcov za nízke a často aj akciové ceny s nadprodukciou oblečenia a obmenou kolekcií každú sezónu. Naopak, pomalá móda predstavuje lokálnu produkciu, prácu miestnych dizajnérov zameranú na kvalitu, trvanlivosť a nadčasovosť.  Takéto oblečenie, šperky či doplnky sú síce dostupné za vyššie ceny, ale vydržia dlhšie a sú jedinečné.  Spravidla sa zákazník môže dozvedieť celý príbeh, ktorý je spojený s tvorbou, aká bola inšpirácia návrhára a čo ho viedlo k vytvoreniu jednotlivých kúskov.  Anonymita sa mení na blízkosť.

fast fashion
pexels.com

V podstate nejde o nič prevratné alebo nové. Všetky tieto inštitúty poznali už naše mamy a babičky, len dostali nové pomenovanie. V minulosti boli ženy na našom území odkázané na vlastnú kreativitu, ak sa chceli odlišovať a mali odvahu vyčnievať z davu. Tradičné remeslá do nástupu socializmu prekvitali a tešili sa veľkej popularite. Aj dnes je veľkou výhodou nájsť si dobrú krajčírku, obuvníka, či napríklad zlatníka, ktorí zachránia staré oblečenie a šperky (veď recyklácia sa netýka len oblečenia), prispôsobia, opravia  alebo vytvoria úplne nové kúsky. Je to ako mať dobrého priateľa, na ktorého sa dá spoľahnúť.

Kreatívne spôsoby spracovania starého na nové so sebou prinášajú obrovské možnosti odlíšiť sa a vytvoriť niečo podľa vlastných predstáv, prispôsobiť šatník na mieru vlastnému vkusu a podporiť jedinečnosť každého z nás.

A čo konkrétne teda môžeme urobiť? Ako môžeme prispieť k eco friendly módnej vlne? Stačí málo. Upratať skriňu, odovzdať veci tým, ktorí ich potrebujú alebo využijú, vymieňať oblečenie s kamarátkami alebo na swapoch, pred kúpou si rozmyslieť, či daný kúsok chceme alebo naozaj potrebujeme, občas nakúpiť v second hande, či nájsť si dobrú krajčírku. Celé je to o zmene uhla pohľadu a uprataní si hodnôt. Nielen nové je dobré.

Foto:

https://www.pexels.com/photo/fabric-scissors-needle-needles-scissors-461035/

https://www.pexels.com/photo/blur-bookcase-books-bookstore-375892/ , https://www.pexels.com/photo/adult-colors-craft-craftsman-243103/ , https://www.pexels.com/photo/four-brown-straw-hats-display-1078973/ , https://www.pexels.com/photo/summer-up-to-70-sale-text-1051744/


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.