Aké je byť ženou v dnešnom svete? Je to neustále hľadanie. Samej seba. Vnútornej sily. Odvahy. Sebavedomia. Inšpirácie. Vytváranie rovnováhy. Balansovanie medzi vlastnou spokojnosťou a svetom okolo seba. Plnenie snov. V rôznych kútoch sveta, v rôznych obdobiach ženy stáli (a stoja) vždy pred novými výzvami v podmienkach, ktoré sa síce môžu líšiť, ale jedna vec im bude vždy spoločná. Schopnosť žien robiť svet lepším miestom pre život.
Veľa sa hovorí o rovnosti práv a postavenia žien a mužov, hnutie #MeToo otriaslo svetom, Maria Grazia Chiuri pod značkou Dior spopularizovala tričká s nápisom WE SHOULD ALL BE FEMINISTS inšpirované názvom knihy od Chimamandy Ngozi Adichie, čoraz viac žien sa presadzuje v politike, obchode, umení či technike. Je to tak, že ženský vplyv je všade naokolo alebo ide skôr o upozorňovanie na existujúce problémy a postupné hľadanie riešení? Máme rovnaké šance alebo musia ženy aj v 21. storočí vynakladať viac úsilia, aby dosiahli vysnívané ciele? Slovo feminizmus v priebehu rokov nadobudlo zvláštnu pejoratívnu príchuť, aj keď jeho cieľom je rovnosť všetkých ľudí bez ohľadu na to, či ide o ženy alebo mužov. Ale zdá sa, že v poslednom období sa z toho hnutia stáva populárny a módny postoj k životu. Našťastie existuje veľa skutočných a úprimných príbehov, ktoré prestoja aj módne vlny a stávajú sa zdrojom inšpirácie. Našťastie existuje veľa žien, ktoré sú ochotné a odvážne odovzdávať tieto príbehy ďalej a pomáhať tak (nielen) ženám plniť si sny a žiť spokojné životy.

Becoming
Jednou z takýchto inšpiratívnych žien je aj Michelle Obama, ktorá vyrozprávala svoj príbeh a príbeh svojej rodiny v knihe Becoming (zatiaľ dostupná v angličtine alebo v češtine pod názvom „Můj příběh“). Prešla náročnými aj výnimočnými situáciami a pri tom všetko si dokázala vytvoriť a zachovať vlastný štýl nielen v obliekaní, ale aj vyjadrovaní a vystupovaní. V knihe úprimne a otvorene opisuje, čím prechádzala ako žena, matka, dcéra, či prvá dáma. Dodáva odvahu a je dôkazom toho, že nikdy nie je neskoro začať sa venovať plneniu svojich snov a že nie je sebecké ísť za tým, k čomu nás ťahá srdce a venovať svoju energiu, radosť a nadšenie práci, ktorá nás napĺňa a robí šťastnými.

Colette
Ďalším výnimočným príbehom je film s názvom Colette: Príbeh vášne, nakrútený podľa skutočnej udalosti. Že vám meno niečo hovorí? Tušíte správne. Ide o priezvisko spisovateľky, ktorá svojimi príbehmi, ako aj svojím životom spôsobila vo Francúzsku skutočný ošiaľ. Sidonie-Gabrielle Colette. Jej prvotiny boli písané pod menom jej prvého manžela, až neskôr sa preukázalo, že autorkou je ona sama. Práve tejto životnej etape sa venuje film, v ktorom Colette stvárnila Keira Knightely. Rebelka, ktorá otvorene písala o svojich pocitoch a živote, žila podľa vlastných pravidiel bez ohľadu na to, čo si o nej myslia ostatní a nebála sa prejaviť to, kým naozaj bola. Nie je to niečo, po čom túžia ženy aj dnes?

Perióda
A do tretice je tu dokument, ktorý svedčí o tom, že spoločnosť sa začína zaujímať o témy, ktoré sú úplne prirodzené, no dlhodobo boli pod vplyvom predsudkov považované za tabu a začína byť týmto témam pomaly otvorená. Period. The end of the sentence je dokumentárny film ocenený Oscarom a jeho ústrednou témou je menštruácia. Poukazuje na podmienky, ktorým musia čeliť ženy v Indii. Téma menštruácie je v tejto krajine veľkým tabu a pre mnohých skutočnou neznámou. Ženy sa hanbia o nej hovoriť a muži buď nevedia o čo ide alebo periódu úplne ignorujú, či dokonca ju odsudzujú. Nedostatok informácií, chýbajúce hygienické návyky a chudoba, v dôsledku ktorej sú vložky (nie to ešte tampóny) nedostatkovým tovarom sú každodennou realitou indických žien, ktorej musia čeliť. To, čo je inde samozrejmosťou, tu je pravidelným bojom. Odhodlanie, tvrdá práca a snaha hŕstky žien bojujúcich za zlepšenie životov žien a vnímania tak prirodzenej súčasti života, akou je menštruácia je dojímavým a silným katalyzátorom úvah o životných podmienkach. Všetko sa dá postupne zmeniť, ak tomu venujeme dostatok úsilia a času. Je dobré si to občas pripomínať. Aj to, že stále je na čom pracovať.

Nielen k blížiacemu sa dňu žien prajem, aby takéto príbehy rozžiarili iskry nadšenia a vášne pre to, čo vás baví, do čoho sa chcete pustiť alebo čo ste dlho odkladali. Nikdy nie je neskoro na šťastie.
Foto: https://unsplash.com/photos/QZPGeuJ2AIY
https://unsplash.com/photos/kNTX1uW7CIk, https://unsplash.com/photos/nF8xhLMmg0c, https://unsplash.com/photos/omeaHbEFlN4https://www.pexels.com/photo/selective-focus-photography-of-person-touch-the-white-ceramic-mug-with-choose-happy-graphic-704813/
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=Mqdyyk-iOvY&t=3s, https://www.youtube.com/watch?v=KocJP8dG1OA