Mesto mnohých tvárí a mnohých príbehov. Multikultúra, bohatá, aj temná história, pestrá gastronómia, ako aj mnoho iných lákadiel robia z nemeckej metropoly miesto plné inšpirácie. Aké je Dievča z Berlína v podobe parfumu (alebo aj poetickejšie Dcéra Berlína)?

Rok: 2013

Nos: Christopher Sheldrake

Zloženie:

Hlava: ruža, geránuim

Srdce: palmarosa

Základ: med, mach, pačuli

Popis:

La Fille de Berlin je kráľovnou ruží. Ak by bola literárnym dielom, niesla by Meno ruže. Nie však sviežej alebo šťavnatej, ale sušenej. La Fille de Berlin vonia ako sušené ružové lupene namočené v mede. Med neslúži ako sladidlo, ale dotvára vláčnosť vône a zdôrazňuje dojem sušených lupeňov. Plusom je, že medová zložka nepôsobí umelo alebo neprirodzene, ale harmonicky dopĺňa ružovú zložku a nijako ju nenarúša. Neskôr ukáže parfum svoju púdrovú tvár, podobajúcu sa fialke a kosatcu. V závere vôňu uzemnia jemné tóny machu.

V srdci parfumu by sa mala ukrývať palmarosa. Podľa charakteristiky esenciálneho oleja, ktorý pochádza z bylinnej rastliny podobajúcej sa vysokej tráve, pôvodom z indického subkontinentu, by mala byť vôňa tejto zložky sladko-svieža, kvetinová s nádychom ruže a citrónovým podtónom. Palmarosa má teda zrejme zdôrazňovať a umocňovať ružový charakter parfumu, čo sa rozhodne podarilo.

Pocit, ktorý vyvoláva:

Podľa oficiálneho popisu má zachytávať povahu ženy, ktorej charakter je ako tŕne, je rebelkou, ktorá je nevyspytateľná a tak trochu nebezpečná. Očakávania teda smerovali ku komplikovanej symfónii tónov, ktoré budú postupne odhaľovať svoje vrstvy a meniť charakter.

„She’s a rose with thorns, don’t mess with her. She’s a girl who goes to extremes.“

                                                                                                                                 Serge Lutens

K tomu však nedošlo. Vôňa nemá veľa vrstiev, ani sa nevyvíja podľa očakávania nečakaným spôsobom. Karty sú vyložené hneď na začiatku. Temná farba tekutiny vzbudzuje dojem, že pôjde o záhadne pôsobiacu, bohatú kompozíciu na hrane provokácie. V tomto smere bola vôňa tak trochu sklamaním – pôsobí až príliš jednoducho. Zaujímavá je však tým, že pripomína čosi známe, no zabudnuté a tým vzdialené. Celkovo je pomerne príjemná, výrazná a elegantná so zamatovým telom, ale zásadné odhalenia alebo prekvapenia sa nekonajú.

Dojem:

starosvetský a romantický, nie nebezpečný, ako bolo sľúbené. Parfum vyvoláva pocit nostalgie, zrejme práve vďaka charakteru ruže, ktorá pripomína sušené lupene.

Zaujímavosť:

vo viacerých recenziách ľudia uvádzali, že vo vôni cítia „kovové tóny“, či to, že vôňa na nich pôsobí smutným dojmom.

Zdroj:

pexels.com, sergelutens.com, notino.sk, tulituli.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.