Po predchádzajúcej výprave na Sicíliu ostávame v Taliansku, len sa presúvame o čosi severnejšie, na ostrov Capri, odkiaľ pochádza (a kam nás zavedie) parfum A´mmare. Má stelesňovať prímorskú atmosféru, pobrežie Capri a dni plné slnka. Stáva sa akousi morskou záhradou zachytávajúcou morský svet a jeho pestrosť v prepojení so svetom pobrežia.

Rok: 2021

Nos: Luca Maffei

Zloženie:

Hlava: bergamot, rozmarín, soľ (kryštály)

Srdce: mäta, morské tóny

Základ: pižmo, pačuli, guajakové drevo, cédrové drevo

Základným stavebným kameňom A´mmare je pomerne obľúbená zložka parfumérov, a tou je soľ. V tejto aromatickej kompozícii nejde o snahu napodobniť vodný charakter vzdialene sa ponášajúci na more. Lucovi Maffei sa podarilo dosiahnuť dojmu slanej vody kryštalizujúcej na opálenej pokožke a autenticky zachytiť pocit slanosti.

Popis:

Vôňa by sa dala opísať ako slaná a aromatická, v závere slano-nasladlá až hrejivá. Slané tóny sú v nej pomerne zreteľné, podporené počiatočnou horkosťou bergamotu. Soľ (v zložení uvedené ako kryštály soli) s rozmarínom sú príjemne aromatické a pôsobia pekne harmonicky. Mäta dodáva vôni odľahčujúci charakter a drží sa nenápadne v úzadí. Vôňu dotvárajú drevité zložky a pačuli, ktoré je použité citlivo a neprekáža, ani nevyčnieva tak, ako býva zvykom. V závere sa pridá k slaným tónom drevitá, jemná sladkosť, ktorá pôsobí prirodzene a vôňu uzemňuje. Kompozícia je bohatá a plná, no namiešaná s citom.

Pocit, ktorý vyvoláva:

Pobrežie alebo prístav. Bezstarostná únava a spokojnosť po kúpaní sa v mori a vyhrievaní sa na slnku. Nohy zabárajúce sa do mokrého piesku a obmývané spenenou morskou vodou. Soľ nebadane kryštalizujúca na pokožke a vo vlasoch, slnkom prehriaty vzduch, typicky voňavý a vlhký. Sladká aróma kože sa mieša so slanou vôňou mora.

Dojem:

Liekom na všetko je slaná voda – pot, slzy, more.

Zaujímavosti:

Carthusia je talianska značka niche parfumov pôvodom z Capri, ktorá sa  inšpiruje pri svojej tvorbe miestnou prírodou  a kultúrnym dedičstvom. Ide o najmenšie parfumové laboratórium na svete (aspoň tak je uvedené na oficiálnej stránke).

Flakón A´mmare tvorí biely podklad zdobený farebnou potlačou s motívom koralov, rýb a tvorov z morského sveta, v strede s logom značky v podobe morskej sirény, ktorá vábila námorníkov a antických hrdinov do záhuby. Grafika (dolu) bola navrhnutá Paolou Tassetti.

 Reklamnú kampaň na A´mmare je možné si pozrieť na youtube.

Do skupiny niche parfumov voňajúcich po morskej soli patrí aj ďalší taliansky výtvor – Aqua di Sale od Profumum Roma (zloženie: soľ, morská riasa, myrha a céder), ktorý má viaceré podobnosti s A´mmare, predovšetkým kvalitné spracovanie a slané tóny, ale na rozdiel od A´mmare je Aqua di Sale skôr balzamovou vôňou a pôsobí akosi „surovejšie“. Zatiaľ čo A´mmare je piesočnou plážou pokojne a rytmicky obmývanou morskou vodou, na ktorej pri prechádzke sem-tam natrafíte na vyplavené, ešte vlhké drevo nasiaknuté arómou mora, Aqua di Sale je útesom, na ktorý naráža burácajúca voda a ťažké drevo sa topí v jej nespútaných, nebezpečných vlnách.

Čo ich spája, je pripomienka a odkaz na silu mora a jeho nespútanosť, ktorá nás tak inšpiruje, slobodu, ktorú stelesňuje a voľnosť, o ktorej toľko snívame a za ktorou radi cestujeme.

Zdroj/obrázky:

carthusia.it

sabina.com

pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.