Legenda medzi parfumami. Srdcová záležitosť. Parfum s takmer storočnou tradíciou. To všetko a ešte omnoho viac predstavuje skvost, ktorý nás zláka na potulky po Indii a Pakistane.

Taj Mahal

Nos: Jacques Guerlain

Rok: 1986 (pôvodný 1925)

V prípade Shalimaru si neodpustím malé historické okienko. Mnoho parfumových nadšencov pozná súvislosti jeho existencie, ale niekedy je pekné pripomenúť si základné informácie. Jeho vznik sa viaže k roku 1921, ale oficiálne uvedený na trh bol až v roku 1925 na Medzinárodnej výstave dekoratívneho a priemyselného umenia. Počiatok verzie eau de parfum sa datuje do roku 1986. Písanie o parfumoch od Guerlain je vždy radosťou, lebo sa k nim obvykle viaže nejaký zaujímavý príbeh. Tentokrát jeho vznik inšpiroval príbeh lásky medzi mužom – panovníkom Shah Jahanom a jeho krásnou ženou Mumtaz Mahal, ktorej dal po jej smrti zo žiaľu postaviť veľkolepý pamätník a hrobku Taj Mahal v Agre, ako pripomienku ich výnimočnej lásky. Parfum nesie názov po záhradách Shalimar (alebo aj Shalamar), ktoré sa nachádzajú v Lahore, dnešnom Pakistane a boli tiež postavené na počesť Mumtaz Mahal, ktorá (čo vôbec neznie romanticky) dala panovníkovi 14 detí a pri pôrode posledného zahynula. Záhrady vraj milovala a často sa v nich prechádzala.

Zloženie:

Hlava: bergamot, citrusy

Srdce: kosatec, jazmín, ruža

Základ: vanilka, kadidlo, oppoponax, santal, tonka, pižmo

Popis: Priznávam, tento popis nebude nezaujatý. Shalimar patrí k mojim obľúbeným vôňam. Ak by ste si vyhľadali recenzie k Shalimaru na rôznych stránkach či blogoch, často natrafíte na veľmi poetické popisy. Zdá sa, že táto vôňa v ľuďoch prebúdza básnické nadanie alebo aspoň jeho náznaky. Nemôžete povedať, že som Vás nevarovala.

Na úvod treba povedať, že Shalimar je komplexný parfum, v ktorom sú zložky krásne poprepájané a miestami sa ťažko oddeľujú od ostatných. Niektoré sú však výraznejšie ako iné a sú pekne rozpoznateľné. Celé parfumové predstavenie uvádza citrusový bergamot, kosatec ho nenechá dlho osamote a robí mu spoločnosť takmer celý čas. Kosatcový závoj, ktorý sa objavuje pomerne skoro dáva tušiť, že sa za ním skrývajú ďalšie zaujímavé tajomstvá (varovala som vás), čo potvrdzuje kadidlový tón, balzamový oppoponax a jemná vanilka v podobe vanilkového cukru.

Parfum nie je vôbec presladený, skôr dymovo orientálny a cítiť z neho exotiku v každom privoňaní. Kosatec mu tiež prepožičiava zamatovú hebkosť.

Pocit, ktorý vyvoláva: Hĺbkou sofistikovaný príbeh, ktorý postupne rozpráva svoje exotické tajomstvá a rozvíja sa do krásy.  Dýcha orientom a berie nás na prechádzku rozľahlými indickými záhradami pri západe slnka, opojne voňajúcimi rôznymi kvetmi a vzácnymi drevinami. Tiché, orientálne zašepkanie je romantické a zároveň si celý čas stráži svoje tamostvá.  

Dojem: komplexný, nezabudnuteľný a rozpoznateľný. Je to jeden z tých parfumov, ktoré je možné okamžite identifikovať.

Zaujímavosti:

Základ parfumu tvorí Guerlinade  – zmes typická pre vône od Guerlainu, obvykle tvorená bergamotom, koktejlom kvetov, predovšetkým kosatcom, jazmínom a ružou a samozrejme nesmie chýbať vanilka a tonka.

Čo sa týka vanilky, v Shalimare bol použitý v čase jeho vzniku čerstvý vynález, syntetický ethylvanilín, ktorý je aromatickejší a výraznejší ako prírodný vanilín. Keďže Jacques Guerlain miloval vanilku a jej zmyselnosť, neváhal novinku využiť.

Vráťme sa na chvíľu k motívu vzniku parfumu. V duchu romantických príbehov sa nesie nielen zrod vône, ale aj reklamné kampane, ktoré Shalimar postupne sprevádzali, obvykle odvolávajúc sa na orientálne čaro a nostalgickú atmosféru. Za pozornosť stojí určite krátky film „The Legend of Shalimar“, kde si zahrala aj modelka Natalia Vodianova, dlhoročná tvár parfumu. Príbeh je prevádzaný krásnou hudbou a vizuálne je naozaj očarujúci.

The Legend od Shalimar, zdroj: youtube.com

A keď sme pri zrode parfumu, nielen jeho vznik bol inšpirovaný výnimočným príbehom. Naopak, aj samotný parfum bol inšpiráciou pre mnohé príbehy, či už filmové, knižné alebo hudobné. „Zahral si“ napríklad vo filme Podnikavé dievča (1988, Working girl), konkrétne parfum v koncentrácii extrait, kde ho použije Katharine (Sigourney Weaver) v scéne, keď čaká na Jacka (Harrison Ford) po tom, ako sa vrátila z nemocnice so zlomenou nohou so slovami: „He loves Shalimar“.

Podnikavé dievča, zdroj: youtube.com

Elegantný flakón parfumu s modrým vrchnáčikom, pôvodne na stopke, navrhol Raymond Guerlain a je vyhotovený francúzskymi sklárňami Baccarat.

Zdroje:

pexels.com

pinterest.com

designerdirect.com

guerlain.com

youtube.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.