Knihy sú častou inšpiráciou pri tvorbe parfémov, a to nielen v podobe napodobňovania vône knižných stránok a papiera a ich zakomponovania v podobe jednej zo zložiek do kompozície*, ale aj v prenesenom význame sú často knižné príbehy či osobnosti autorov inšpiráciou pre vytváranie výnimočných, dalo by sa povedať až snových a abstraktných vonných kompozícií. Tvorcovia vôní sa (našťastie) nechávajú unášať fantáziou a na základe knihy si vytvoria vlastnú predstavu, vlastný olfaktorický príbeh. Dalo by sa povedať, že ide o formu adaptácie, podobne ako je to v prípade filmov, výtvarného umenia alebo ďalších umeleckých vyobrazení.

Tento zdroj inšpirácie nie je v parfémovom svete žiadnou novinkou. Už napríklad Guerlain pretavil viaceré knihy do parfémových príbehov (spomínate si na Vol de Nuit, Chamade či napríklad Mitsouko?). V súčasnosti  z knižných príbehov čerpajú inšpiráciu prevažne parfuméri v oblasti tvorby niche vôní.

Novellista, talianska značka spolupracujúca s parfumérmi v Grasse, vytvára niche parfémy inšpirované knižnými titulmi, novelami a príbehmi zachytenými na papieri. „Niche library collection“. Tak znie úvodná veta na stránke tohto parfumérskeho domu.

Zdroj: amazon.com

Saffron whisper je vôňa inšpirovaná autorkou Gertrude Bell a jej novelou The Desert and the Sown.

Nos: Amandine Galliano

Rok: 2022

Zloženie:

Hlava: drevo agar, čierne ríbezle, benzoin

Srdce: geranium, ruža, maliny

Základ: šafrán, vŕba, kadidlo

Zdroj: novellista.com

Popis:

Šafrán. Ako (neprekvapivo) napovedá názov, je to dominantná zložka, ktorú je možné rozpoznať od úplného začiatku v zásade až do záveru vône. Postupne sa k tomuto vzácnemu koreniu pridávajú ďalšie zložky, ktoré menia tvár parfémovanej vody. Drevitý charakter jej prepožičiava agar, hladká je vďaka ruži a výrazná vďaka kadidlu. V zložení síce nie je uvedené pačuli, ale vôňa vyvoláva dojem, akoby ho obsahovala a bolo s citom použité niekde v úzadí, nie tak, aby sa výrazne presadilo. Ako celok je vôňa viac drevitá, ako kadidlová.

Pocit, ktorý vyvoláva:

Tento parfém rozpráva príbeh o vzdialených krajoch, o slobode ducha a mysle. Šafrán – zlato orientu je možno metaforou pre vzácne okamihy, zážitky a dobrodružstvá, ktoré sa nám môžu prihodiť, keď opustíme svoju komfortnú zónu a vydáme sa na nepoznané miesta. A možno je to jednoducho ďalšia z variácií na tému púšte a nomádskeho spôsobu života. Zachytáva túžbu objavovať. Túžbu cestovať. Dívať sa smerom k horizontu a podľahnúť jeho večnému volaniu. Veď najväčším bohatstvom sú zážitky a skúsenosti.

Zdroj: novellista.com

Dojem:

šafránový (viac výkrik ako šepot), exotický, orientálny.  Vôňa je unisex, ale v závere sa vyvinie do mierne prevládajúceho maskulínneho charakteru alebo skôr toho, čo bolo dlhodobo za maskulínny charakter považované, čo bolo cítiť predovšetkým na papieriku.  Ale to pri vôňach šafránovo- kadidlového typu nie je nič nezvyčajné.

Zaujímavosti:

Vaša osobná novela. Tak odvážne hlásia tvorcovia od Novellistu. Na prvý pohľad nenápadné flakóny skrývajú vo svojich minimalistických útrobách snahu o vytvorenie zaujímavých príbehov, ktoré môžeme nosiť na pokožke všade so sebou.

Ak je niektorá z celej ponuky vôní nejakej značky inšpirovaná knihou, dalo by sa povedať, že nejde o nič, čo by vzbudilo špeciálnu pozornosť. Ak je však celá značka a jej produkcia zameraná na knižné príbehy a ich stvárnenie v podobe parfémov (parfémových vôd), dokáže to vzbudiť záujem a snáď aj zamyslenie nad prepojením týchto dvoch svetov.

Ako bolo naznačené v úvode, inšpiráciou pre vznik Saffron Whisper je konkrétna novela od Gertrude Bell. Autorka dostala prezývku „Kráľovná púšte“ a v knihe opisuje svoje dobrodružstvá.

Bellová zohrala dôležitú úlohu pri vytváraní modernej mapy Stredného Východu v období po prvej svetovej vojne. Kniha je kronikou Bellovej ciest po Sýrii a Palestíne, ktorá je doplnená množstvom fotografií z jej archívu.

Vôňa je podľa oficiálneho popisu perfektná pre cestovateľov, ktorých srdce ťahá mimo vyšliapaných ciest, na nezvyčajné miesta s autentickou atmosférou a vôňou dobrodružstva.

*Napríklad Dyptique L´eau papier, Byredo Bibliotèque, Demeter Paperback, MM Whispers in the Library, Azzi Old books, papyrusom inšpirované Le LAbo Santal 33, Kilian Cruel Intensions, BVL Pour Homme Soir, atď.

Zdroj: novellista.com, amazon.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.